NJENO VISOČANSTVO – ŠTIKLA
„Jer tu trava nije nikla, tamo gde je stala moja štikla“ – kaže Severina u istoimenoj pesmi.
Kakva je to posebna magija između štikli i žena. Ne postoji žena koja nema ni jedan par obuće sa štiklom. Počev od onih od 2 cm, pa sve do vrtoglavih visina koje čak idu i do 16 cm.
Da li ste znali da su krivci za postojanje štikli muškarci?
Da, dobro ste pročitali. Nastanak štikle je vezan za jahanje i to u XV veku, u Persiji. Cipele sa visokom petom su bile potrebne da bi se noga lakše učvrstila u stremenu, zbog sigurnijeg i udobnijeg jahanja. Takođe je bila od pomoći strelcima u lovu kako bi mogli da se uzdignu sa konja kako bi lakše pogodili svoju metu. Tako se početkom 1500. godine pojavljuje štikla visine 3 cm i naziva se jahaća peta koja podseća na današnji izgled kaubojske čizme.Persijski migranti su doneli taj trend u Evropu, gde je cipele sa štiklom nosila muška aristokratija kako bi izgledali višlji i uzvišeniji.
Ovakva štikla je vremenom počela da dobija stilski oblik. Počela je da biva tanja i duža, sve dok više nije imala koristi tokom jahanja, te je postala svakodnevica na dvorovima. Luj XIV nije mogao da se pomiri sa činjenicom da je nizak, pa je naručio da mu se izrade cipele sa štiklom od 4cm, te ih je nazvao po sebi. Čuvene su njegove cipele sa crvenom štiklom, i samo odabrani su smeli da ih nose.
Prva žena koja je nosila štikle je bila Katarina De Mediči, (žena grofa Orleana, a kasnije francuskog kralja Anrija II.) na svom venčanju 1533. godine. Katarina De Mediči, koja je bila visoka 150 cm, tražila je od svog obućara da joj napravi par cipela sa potpeticama, kako bi bila višlja. Obućar joj je napravio drvene cipele, šopine, koje su imale platformu, ali je peta i pored platforme bila viša od prstiju, i sama platforma se savijala na sredini tabana prema prstima. Smatra se da ih je dizajnirao Leonardo Da Vinči.
Još jedan monarh niskog rasta Meri Tjudor (1516 - 1558, poznata kao ”Krvava Meri”), je nosila visoke potpetice. Od ovog perioda pa sve do početka XVIII veka visoke potpetice su bile u modi kod oba pola.
Marija Antoaneta je 1793. išla na vešala u potpepticama od 5 cm.
Međutim nakon francuske revolucije potpetice su postale omražene, jer su predstavljale simbol aristokrata i buržuaske klase. Tada postaju popularne ravne cipele.
Međutim nakon francuske revolucije potpetice su postale omražene, jer su predstavljale simbol aristokrata i buržuaske klase. Tada postaju popularne ravne cipele.
Povratak na velika vrata
To nije bio kraj štiklama. Vratile su se na velika vrata i to već oko 1850-ih godina, pronalaskom mašine za šivenje. Tada je počela i njihova masovna proizvodnja. Tek tada je počela da se razlikuje leva i desna noga, jer je većina obućara izrađivala istu cipelu za obe noge. Godine 1860. su se pojavile cipele sa petom od 5-6 cm. Sa razvojem nauke i tehnike, fokus je bio na zaobljenim uglovima između tabana i pete, koje simbolizuje žensku eleganciju i prefinjenost. Ovo je bio i početak erotske fotografije, gde su štikle igrale jako bitnu ulogu. BBC piše da su neke od prvih nagih fotografija žena podrazumevale da nose visoke potpetice, i to je bila glavna karakterisitka “francuskih razglednica”, kako su se tada nazivale seksi fotografije. Od ovog trenutka muškarci su prestali da nose cipele na štiklu i od tada su one bile rezervisane samo za žene.
1900-ih godina cipele na štiklu su već ustaljene i sada kreće njihov maštoviti razvoj. 1930-ih se pojavljuju cipele sa platformom, da bi se ponovo vratile 1970-ih godina.
Sa razvojem kinematografije u boji, prve cipelice koje su se pojavile u jednom takvom filmu bile su crvene cipelice koje je nosila Džudi Garland glumeći Doroti u filmu “Čarobnjak iz Oza”. Originalno cipele su trebale da budu srebrne boje, ali su ih zbog potrebe filma promenili u crvene, kako bi se istakla boja na filmu.
Crvene cipele koje je nosila Doroti u “Čarobnjaku iz Oza”
![]() |
Stileto cipele |
![]() |
Merilin Monro u preslatkim sandalicama, 1954
|
![]() |
Odri Hepbern u čuvenoj crnoj haljini u filmu “Doručak kod Tifanija”, 1961 |
’60 ih godina u trendu su zatim bile cipele sa nižom petom, takozvane “kiten” cipele (2-3 cm). Odri Hepbern ih je nosila u filmu “Doručak kod Tifanija”.
![]() |
1984 – Margaret Tačer i neizbežni cirkoni |
![]() |
1993 Cipele zbog kojih je Naomi pala na kolena |
Osamdesetih godina XX veka se nose cipele sa relativno niskom petom. Popularne su među poslovnim ženama. Između ostalih nosila ih je Margaret Tačer, Britanska premijerka.
Zatim sredinom ’90-ih počinje era popularnosti manekenki i foto modela gde tada cipele sa visokom potpeticom doživljavaju svoju ekspanziju. Pojavljuju se i cipele sa ogromnom platformom. 1993.godine je Naomi Kembel, tada najtraženiji foto-model pala na sred revije dok je nosila cipele koje je dizajnirala Vivijen Vestvud.
Novi Milemijum
Novi milenijum nam je doneo smelije modele obuće, bilo da se tiče visine štikli ili boje. Pop ikone kao što su Kristina Agilera i Britni Spirs su se pojavile u sandalama sa kaiščićima i visokim potpeticama. Sa popularnošću serije “Sex i grad” (Sex and the city), postale su poznate i cipele dizajnera Manolo Blanik-a (popularne manolice).
![]() |
2010 Lejdi Gaga nam potvrđuje koliko je teško hodati u ovakvim bakandžama |
Dizajneri obuće dobijaju inspiraciju svuda. Čuvene su cipele Kristijan Lubutan-a – sa crvenim đonom. Šta mislite, odakle mu inspiracija za tako nešto?
"Ne znam ko je izmislio štikle, ali žene mu mnogo duguju." - Merilin Monro
![]() |
2003 Keri Brodšou i popularne Manolice. |
![]() |
2009 Kistian Lubutan sa čuvenim crvenim đonom |
Коментари
Постави коментар